På svenska

Iltakoulu (direkt översättning Kvällsskola), är ämnesföreningen för studeranden inom Politisk Vetenskap och Internationella Relationer vid Tammerfors Universitet. Föreningens främsta syfte är att representera dess medlemmars intressen i akademiska ärenden, och därtill att erbjuda en mängd olika underhållningsaktiviteter.
Som exempel på evenemang ordnade av Iltakoulu kan fester, spelkvällar, sport och kulturevenemang, exkursioner samt bastukvällar med mycket mer nämnas. Såsom andra ämnesföreningar, har Iltakoulu även möjligheten att påverka läroplanen, samt att anmäla och framföra eventuella problem, förslag och begäran till anställda vid institutionen. Genom diverse arbetsrelaterade och informativa evenemang, strävar Iltakoulu även till att förbättra arbetsmarkandskompetensen hos dess medlemmar. Iltakoulu är, i stort sett, en grupp till vilken alla är välkomna. Iltakoulu officiellt grundades I 1975. Iltakoulu firade sitt 40-årsjubileum i november 2015.

Internationella studeranden är varmt välkomna till alla evenemang som Iltakoulu under året ordnar. Om du har ytterligare frågor berörande vår organisation, våra evenemang eller aktiviteter, kontakta någon av våra styrelsemedlemmar – vi hjälper dig gärna!

Ytterligare information om Iltakoulu för utbytesstuderande

Ytterligare information om ämnesföräningar vid Tammerfors Universitet